Polska Izba Kolei zaprasza do udziału
Data wydarzenia: 16-17 czerwca 2025 r.
Miejsce: Hotel Novotel Poznań Centrum
Kluczową rolę w kształtowaniu i rozwoju gospodarki pełnią uwarunkowania środowiskowe i klimatyczne. Osiągnięcie ambitnych celów jest możliwe, ale organicznie emisji gazów cieplarnianych i odejście od technologii opartych na węglu nie wystarczy. Niezbędny jest rozwój energetyki odnawialnej, jądrowej, wodorowej i rozwiązań sieciowych Odblokowane przez EU środki z KPO, w dużej części przeznaczone będą na transformację energetyczną polskiej gospodarki w tym dekarbonizacji polskiej kolei.
KPO zakłada wsparcie dla inwestycji w technologie wodorowe oraz inne alternatywne źródła energii.
Modernizacja kolejowej sieci TEN-T pod potrzeby pojazdów zeroemisyjnych i zasilanych paliwami alternatywnymi (dyrektywa AFIR) to możliwość uczynienia ze zmian szansy na najlepszą integrację różnych gałęzi transportu.
Z pomocy publicznej na projekty wodorowe i inne niskoemisyjne mogą korzystać przedsiębiorcy oraz jednostki naukowe.
O programach finansowania opowiedzą przedstawicie Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Narodowego Centrum Badania i Rozwoju.
Celem konferencji w Poznaniu jest wymiana doświadczeń administracji rządowej, środowiska naukowego, przemysłu, przewoźników kolejowych i producentów taboru oraz jednostek finansujących w zakresie opracowania i wdrażania alternatywnych napędów w środkach transportu oraz budowy infrastruktury do bezpiecznej dystrybucji i zasilania.
Do udziału w konferencji zaprosiliśmy PKP Intercity, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie, Łódzką Kolej Aglomeracyjną oraz PKP SA
Producenci taboru to reprezentacja SIEMENS, ALSTOM, STADLER, PESA, H. CEGIELSKI – FPS, SOLARIS.
Swoją obecność potwierdzili przedstawiciele Biura Energetyki z PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Biura Badań, Biura Paliw z PGE Energetyka Kolejowa oraz ORLEN S.A.
Konferencja KOLEJ WODOROWA to przestrzeń do współpracy biznesu, nauki i przemysłu w realizacji inwestycji wodorowych w zakresie napędów, ogniw, pojazdów, elektrolizerów, magazynów energii, OZE, stacji tankowania, złączy przemysłowych, kabli i przewodów, baterii i ładowarek, zaworów, adapterów, rur i przewodów oraz czujników ciśnienia.
Proszę o rezerwację terminu i zachęcam do uczestnictwa w konferencji.
Przygotowaliśmy dwa panele dyskusyjne. Jeden dotyczyć będzie przyszłości technologii wodorowych a drugi roli Państwa i samorządów w propagowaniu idei zrównoważonego transportu.