V Komisja Techniczna ds. Systemów Powłokowych i Przeciwpożarowych dla Kolei
Celem powstania Komisji jest usystematyzowanie procesów i możliwie kompleksowe rozpowszechnienie nowych zastosowań związanych z pojazdami szynowymi. W kręgu naszych szczególnych zainteresowań znajdują się szeroko rozumiane systemy zabezpieczeń pojazdów i komponentów – ochrony w postaci powłok zewnętrznych i systemów przeciwpożarowych.
Komisja zrzesza w sobie przedstawicieli uczelni wyższych, firm produkcyjnych, projektowych i handlowych. Jej członkowie to specjaliści od lat związani z koleją, mający doświadczenie z różnych specjalności, których połączyła wspólna idea.
Komisję zawiązano dnia 5. marca 2024 roku i od powstania samego pomysłu do realizacji należy do niej 7 osób – pasjonatów i osób aktywnych w naszej branży.
Emilia Jaśkiewicz – Przewodnicząca i razem z Bartoszem Konoweckim jedna z głównych inicjatorek powstania Komisji Technicznej ds. Systemów Powłokowych i Przeciwpożarowych dla Kolei.Od 10 lat związana z firmą Paint Coat Consulting – dystrybutorem systemów lakierniczych. Początkowo na stanowisku dyrektor ds. marketingu, obecnie dyrektor operacyjny.
80% swojej działalności skupia się w obszarze kolei. Doświadczenie zdobyła poprzez liczny udział we wdrożeniach technicznych dotyczących powłok ochronnych oraz seminariach organizowanych przez polskich, oraz europejskich producentów farb przemysłowych. Posiada doświadczenie w procesach zarządzania, audytach, oraz strategiach sprzedażowo – marketingowych, które przyswoiła w poprzedniej firmie szkoleniowo – doradczej. Poza obszarem obecnej branży, certyfikowany manager ds. sportu z licencją europejską wydaną przez Polską Akademię Sportu, która dała możliwość organizacji wielu eventów, szkoleń z zakresu piłki nożnej co przekłada się na umiejętność pracy w zespole.
Bartosz Konowecki – pasjonat kolei i pojazdów szynowych. Od dziecka związany z branżą prywatnie i zawodowo. Mgr inż. kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, z 4-letnią praktyką pracy w dziale konstrukcyjnym pojazdów szynowych niemieckiego producenta lokomotyw, systemów biegowych i napędowych – firmy Voith. Entuzjasta nowinek technicznych i usprawniania procesów. Na stałe związany z biznesem pomiędzy firmami z Niemiec i Polski. Aktualnie od ponad 4 lat prezes zarządu – dyrektor operacyjny firmy ime Systems Sp. z o.o. z niemieckiej Grupy IME – dostawcy systemów i urządzeń elektrotechnicznych Vivotek do pojazdów szynowych, jak monitoring wizyjny, systemy detekcji i klasyfikacji obiektów, systemy analizy obrazu oraz systemy ppoż. AMFE przeznaczone do gaszenia urządzeń elektrycznych. Wiceprzewodniczący Komisji.
Jarosław Toroszewski – z wykształcenia technolog chemik, od ponad 10 lat pracuje na stanowiskach inżynieryjnych w Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.. Odpowiedzialny za obszar zabezpieczeń antykorozyjnych pojazdów szynowych, homologacji pod kątem spełnienia wymagań normy EN 45545-2 oraz znakowanie taboru szynowego. Doświadczenie w zakresie ogólnie pojętych systemów antykorozyjnych – ochrona katodowa, materiałoznawstwo i systemy powłokowe – zdobywał pracując przez kilka lat w dużej firmie z obszaru syntezy chemicznej. Przez kilkanaście lat pracował także jako specjalista w branży zbrojeniowej, gdzie koordynował projekt i uruchomienie instalacji do syntezy wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych.
Krzysztof Kwiatkowski – od ponad 4 lat dyrektor zarządzający / członek zarządu Škoda Polska Sp. z o.o. (Grupa Škoda). Wcześniej między innymi przez 7 lat w centrum serwisowym ED-250 Pendolino (też jako dyrektor techniczny i odpowiedzialny za SMS). Oprócz kolejnictwa, doświadczenie w obszarze powłok ochronnych i ozdobnych zdobywał również w motoryzacji i produkcji systemów ogrodzeniowych. Oprócz doskonalenia i wdrażania nowych projektów lakierniczych, wielokrotnie koordynował uzgadnianie standardów oceny jakościowej różnorodnych powłok. Kierował także uruchomieniem dużej, nowej malarni proszkowej wyposażonej w kabinę śrutowniczą.
Joanna Jankowska – młoda krew naszego zespołu, aktywna i chętna do współpracy. Doświadczenie zdobywała w trakcie studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, na Politechnice Poznańskiej oraz na Birkbeck, University of London. Związana zawodowo z firmą Pixel Sp. z o.o. – dostawcą innowacyjnych systemów elektronicznych i informatycznych dedykowanych przede wszystkim transportowi publicznemu. Od 4 lat project manager w 3P EMS (wewnętrzna marka firmy Pixel), gdzie zajmuje się planowaniem i obsługą zleceń produkcyjnych, monitorowaniem kluczowych parametrów projektów oraz komunikacją z interesariuszami. Zawsze otwarta do rozmowy i nauki, pełna ciekawych pomysłów. Zainteresowana tematyką zabezpieczeń przeciwpożarowych urządzeń elektronicznych.
Jarosław Konieczny – dr habilitowany nauk technicznych, inżynier. Obecnie zatrudniony na Politechnice Śląskiej na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Transportu Kolejowego na Wydziale Transportu i Inżynierii Materiałowej. Jego kompetencje do pracy w komisji poparte są szeroką znajomością w obszarze transportu kolejowego oraz inżynierii materiałowej, w tym wiedzą na temat korozji stopów metali oraz zabezpieczeń antykorozyjnych. Efektem pracy naukowej jest współautorstwo ponad 150 publikacji naukowych, w większości w języku angielskim. Ponadto jest współautorem 4 monografii naukowych, autorem 1 monografii naukowej oraz współautorem podręcznika akademickiego pt.: „Budowa i eksploatacja wagonów cystern” zrealizowanego przy współpracy jednego z największych producentów wagonów specjalnych w naszym regionie – firmy Chemet S.A.. Dzięki realizacji kilku staży naukowych w kraju jak i za granicą nabył m.in. umiejętność pracy w zespole. W czasie ponad 25 lat pracy na uczelni zyskał także doświadczenie w pracy dydaktycznej.
Sławomir Bezubik – od ponad 20 lat związany z firmą Novol Sp. z o.o. – wiodącym producentem farb i lakierów w Polsce. Od 15 lat zajmuje się tematami farb przemysłowych, dedykowanymi dla różnych gałęzi przemysłu – w kraju i za granicą. Koordynuje z ramienia firmy Novol Sp. z o.o. współpracę z firmami kolejowymi – zarówno produkującymi jak i remontującymi tabor – w dziedzinie rozwiązań systemów lakierniczych i zabezpieczeń antykorozyjnych. Wieloletnie doświadczenie w branży kolejowej zdobywał poprzez udział w wielu projektach biznesowych, szkoleniowych technicznych oraz badawczo – rozwojowych.
Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie i praca w Komisji oraz bezgraniczne wsparcie Polskiej Izby Kolei przyczyni się do uzyskania wymiernych efektów i zrealizowania założonych planów. Chcielibyśmy wesprzeć też inne firmy i ich idee obecne w naszej sferze działań, a także móc przedstawić najnowsze rozwiązania ze specjalizacji każdej z osób związanych z komisją.
Bartosz Konowecki – wiceprzewodniczący
Komisji Technicznej ds. Systemów Powłokowych i Przeciwpożarowych dla Kolei
przy Polskiej Izbie Kolei