Nadchodzące wydarzenia

<We_can_help/>

What are you looking for?

O IT na kolei od dwudziestu lat

Eksperci z branży IT spotkali się w Wiśle na XX Jubileuszowej konferencji „Telekomunikacja i Informatyka na Kolei”. Wydarzeniu towarzyszyła uroczysta Gala, w trakcie której przyznano nagrody „Solidny Partner”.

Solidność w biznesie jest podstawą dobrej współpracy. Za tym bowiem idzie zaufanie. Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, z okazji jubileuszu XX-lecia konferencji „Telekomunikacja i Informatyka na Kolei” postanowiła wyróżnić instytucje, firmy i osoby, które przez minione lata wspierały wydarzenie.

W kategorii „Instytucja” nagroda Solidny Partner trafiła do:

  • Urzędu Transportu Kolejowego
  • Instytutu Kolejnictwa

W kategorii „Firma” nagroda trafiła do:

  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
  • PKP Informatyka Sp. z o.o.
  • PKP Intercity S.A.
  • EXATEL S.A.
  • LEDATEL Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. K.
  • Hewlett Packard Enterprise Polska Sp. z o.o.
  • TECHNITEL Polska S.A.

W kategorii „Osoba” nagroda Solidny Partner przyznana została:

  • Rafałowi Zgorzelskiemu – Członkowi Zarządu PKP SA
  • Tadeuszowi Turzyńskiemu – Prezesowi Zarządu PKP Informatyka Sp. z o.o.
  • Tomaszowi Sękowi – z firmy Integrated Solutions Sp. z o.o.

Uroczysta Gala to jednak tylko część trzydniowej konferencji, w której udział wzięło ponad 370 uczestników. Wysłuchali oni 40 wystąpień oraz debaty z udziałem ekspertów branży transportowej i IT.

Uroczystych momentów w trakcie jubileuszowej konferencji nie brakowało. Pierwszym było oficjalne przywitanie w gronie Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei nowych Firm Członkowskich:

Otwarcia XX konferencji dokonał dr Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu PKP S.A., który  zaprezentował zebranym gościom aktualne wyzwania i trendy związane z cyberbezpieczeństwem.

– Powszechność, dostępność i globalny potencjał cyberbezpieczeństwa stanowią zatem największe zagrożenie dla sfery bezpieczeństwa, ale także ogromny wysiłek dla budżetów organizacji i racjonalnej oceny ryzyka – mówił dr Rafał Zgorzelski. – W opinii specjalistów największym wyzwaniem będzie zdolność organizacji do rozpoznania strategii cyberprzestępców, ale także zdolność do budowania modeli predykcyjnych zagrożeń na podstawie skutecznego i szybkiego rozpoznania wspomnianych strategii cyberataków.

Temat cyberbezpieczeństwa w kontekście pojazdów kolejowych i transportu szynowego przestawili również Piotr Combik, Dyrektor Biura Teleinformatyki Urzędu Transportu Kolejowego oraz Marek Pawlik, Zastępca Dyrektora Instytutu Kolejnictwa.

Doświadczeniem oraz wiedzą podzielili się z uczestnikami konferencji także Partnerzy Technologiczni wydarzenia:

Bartłomiej Zalewski, Pre-sales Manager z Integrated Solutions Sp. z o.o. (Disaster Recovery as a Service – pociąg „Kormoran” przyjedzie na czas), Szymon Poliński, Systems Engineer Manageer z Fortinet Polska Sp. z o.o. (Bezpieczeństwo IT dla kolei wg. Fortinet) oraz Piotr Kraś, Presales Director CEE z VMWare Poland Sp. z o.o. (Nowoczesne aplikacje, czyli jak przestawić biznes na nowe tory).

O transformacji cyfrowej mówili zaś przedstawiciele firm będących Partnerem Złotym konferencji.

Prezes Zarządu firmy PHU EVERCOM Paweł Nogowicz przedstawił transformację cyfrową na tle zmian krajobrazu zagrożeń. O bezpiecznym i efektywnym przeprowadzeniu transformacji i modernizacji systemów IT, wykorzystując chmurę HPE – HPEGreenlake Platform mówili przedstawiciele firmy Hewlett Packard Enterprise Polska: Marek Kozicki oraz Maciej Malinowski (Architekci Rozwiązań).

– HPE GreenLake to dostarczana jako usługa platforma typu Edge-to-cloud, która umożliwia użytkownikom szybkie wytwarzanie, kontrolowanie i wykorzystywanie ich danych, z zachowaniem aspektów bezpieczeństwa lokalnej infrastruktury informatycznej i elastyczności chmury – opisywali swój produkt przedstawiciele HPE, prezentując budowę chmury prywatnej.

O dużych zmianach w sektorze technologii cyfrowych oraz o aplikacjach, usprawniających komfort podróży pasażerów, w tym o PKPAppce, mówił

– Nasza strategia zakłada ulepszanie doświadczeń pasażerów na każdym etapie podróży, a jednym z nich jest właśnie zakup biletu, który systematycznie staje się coraz prostszy. Dlatego już projekt aplikacji zakładał wygodę użytkowania i możliwość elastycznego rozszerzania  o dodatkowe usługi. Dotychczasowa aplikacja IC Mobile Navigator musiała się udać na zasłużoną emeryturę. Jej następczyni, aplikacja PKP Intercity, pozwala na szybsze zaplanowanie podróży i zakup biletu. Zachęcamy do korzystania z nowych aplikacji, bo z nimi podróże pociągiem stają się jeszcze łatwiejsze – przekonuje Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.

Zapowiedział także spore zmiany w zakupie biletów dokonywanym poprzez oficjalną stronę PKP Intercity.

Prawdziwe show uczestnicy konferencji zobaczyli jednak w trakcie prezentacji innowacyjnego Videomatu z funkcją e-kasjera spółki POLREGIO, która stworzyła urządzenie wspólnie z partnerami: TK TELEKOM (Tomasz Sawczuk) oraz firmą Avista (Antoni Szrajber)

– Videomat posiada funkcję e-kasjera – w nabyciu biletu pomaga osoba zasiadająca w tzw. call center. Przeprowadza ona pasażera przez cały proces zakupu – tłumaczył Marek Pawlik, Dyrektor Handlowy spółki POLREGIO. – Funkcja e-kasjera dostępna jest między godz. 6.00 a 22.00 przez siedem dni w tygodniu. Urządzenie ma 195 cm wysokości i 32-calowy dotykowy ekran Jest on podzielony na dwie części – w pierwszej znajduje się aplikacja biletowa, w drugiej dowolnie prezentowany content.

Pierwszego dnia konferencji przygotowany został także Panel Dyskusyjny „Współpraca kluczowych dostawców i producentów technologicznych ze spółkami kolejowymi”. Spotkanie moderował Łukasz Strzelecki – Członek Zarządu PKP Informatyka Sp. z o.o.

Do dyskusji zasiedli przedstawiciele kolei: dr Rafał Zgorzelski (PKP S.A.), Łukasz Kulesza (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) oraz Adam Pawlik (POLREGIO S.A), a także biznesu: Piotr Ferszka (SAP Polska), Krzysztof Paź (IBM Polska), Grzegorz Kulągowski (Microsoft), Jarosław Łukasiewicz (VETASI) oraz Paweł Nogowicz (EVERCOM).

Po debacie na scenę wrócili prelegenci. Partnerzy Srebrni konferencji omówili kwestie poprawy komfortu pasażerów i funkcjonowania kolei z perspektywy branży IT.

Paweł Panasiuk, Wiceprezes Zarządu INNERGO Systems próbował znaleźć odpowiedź na pytanie „Jak CSDIP (współtworzony przez INNERGO i Nokię) może sprawić, że podróżni będą uwielbiać podróż pociągiem?”.

– Pasażer oczekuje pewności, że dotrze z punktu A do punktu B w określonym czasie – podkreślał. – Co może dać pasażerowi CSDIP? Przede wszystkim pasażer może otrzymać porady podczas wybierania połączenia – mieć dostęp do historii przejazdów. Może także przed wyjściem z domu otrzymać informacje o występującym opóźnieniu.

„Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej” omówił Sławomir Pyrek – Kierownik projektów cyberbezpieczeństwa z firmy EXATEL. Alicja Socha, Dyrektor Działu Realizacji Usług Inżyniera Kontraktu z FONON S.A. zaprezentowała zaś aplikację wspierającą wizualizację postępów prac dla projektów liniowych na kolei.

Wśród prelegentów pierwszego dnia znaleźli się Katarzyna Chentko (Regional Head EE, Baltics CIS, PFU (EMEA) Limited oraz Jarosław Dutka (Partner Manager Eastern Europe, PFU) firmy Stovaris. Omówili temat digitalizacji dokumentacji papierowej w branży kolejowej.

Daniel Sadkowski, Prezes Zarządu BASEMENT, Partner Brązowy wydarzenia, zaprezentował rozwiązania informatyczne dla transportu w kontekście 15-lecia firmy w branży kolejowej.

Dzień II

Drugi dzień XX Jubileuszowej Konferencji „Telekomunikacja i Informatyka na Kolei” zainaugurowali prelegenci z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A: Marta Kalwik (Naczelnik Wydziału systemów finansowych i kadrowych  Biura Informatyki), Leszek Kobus (Naczelnik Wydziału wsparcia sieci komórkowych i światołowodowych) oraz Luiza Kaczanowska (Naczelnik – Biuro Automatyki i Telekomunikacji). Omówili oni tematy elektronizacji dokumentacji pracowniczej oraz regulacje wewnętrzne dla systemów telekomunikacyjnych używanych w Spółce.

O transformacji cyfrowej na kolei mówił Jarosław Łukasiewicz, Prezes Zarządu firmy VETASI, Partnera Brązowego konferencji. W trakcie wystąpienia nawiązał także do połączenia marki Vetasi, tworząc nową – Cohesive.

– Cohesive to nowa marka powstała na bazie połączenia istniejących marek – tłumaczy Łukasiewicz. – Firmy zostały starannie wybrane celem osiągnięcia globalnego zasięgu i zaadresowania produktami i usługami pełnego cyklu życia infrastruktury. Cohesive może teraz podejmować się najbardziej złożonych projektów w zakresie zarządzania infrastrukturą w dowolnym miejscu na świecie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja Sławomira Wasielewskiego, Dyrektora Biura IT Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podjął on temat „Cyfryzacja na etapach planowania, projektowania i realizowania inwestycji CPK”. Poruszył m.in. wdrożenie i rozwój systemu GIS (EsriArcGIS)

– System ten to jeden z kluczowych systemów biznesowych, wspierających planowanie i projektowanie inwestycji CPK w zakresie zarządzania danymi przestrzennymi – tłumaczył. – Wykorzystywany jest przez Podprogramy: Lotniskowy, Kolejowy oraz Nieruchomości.

Jak zaznaczył, w 2023 r. Spółka CPK planuje zakontraktować usługi Security Operation Center (SOC), które zapewnią całodobowe monitorowanie ekosystemu ICT CPK oraz pozwoli na wczesne wykrywanie i neutralizację cyberzagrożeń.

W panelu III swoim doświadczeniem i wiedzą dzielili się także Tomasz Piktel – Getac Technology Corporation z ELMARK AUTOMATYKA S.A. Partner Srebrny konferencji (Cyfryzacja poprzez zastosowanie wytrzymałych, dedykowanych rozwiązań dla Kolei, jako sposób na osiągnięcie wyższej wydajności i poziomu usług) oraz Radosław Zawierucha – Członek Zarządu PKP Informatyka (Network Operation Center – zwiększenie poziomu dostępności usług IT na kolei).

– Zespół Network Operations Center( NOC) PKP Informatyka przyczynia się do zwiększenia dostępności oraz niezawodności sieci, infrastruktury oraz systemów eksploatowanych w transporcie kolejowym – podkreślał Zawierucha. – Jego praca polega na monitorowaniu przez cały rok wszystkich elementów infrastruktury IT hardware i  software z podziałem na warstwę fizyczną, prezentacji oraz aplikacji. Usługi monitorowania prowadzone są pod kątem dostępności, wydajności i jakości oferowanych usług. Głównym zadaniem NOC jest świadczenie usługi monitoringu, reakcji na zdarzenia/incydenty, rejestracja zgłoszeń, eskalacja oraz komunikacja (wewnętrzna i zewnętrzna).

Ponadto prezentacje wygłosili:

  • Grzegorz Soszka – Konsultant ds. Rozwiązań Biznesowych COMARCH (CMAP – Comarch Monitoring & Automation Platform)
  • Roman Smółka – Dyrektor Biura Informatyki POLREGIO S.A. (Chmura Obliczeniowa w POLREGIO)
  • Tomasz Myszkowski – Prezes Zarządu Automatikon (Tak jeszcze nikt nie sprzedawał biletów: biletomat solarny”)
  • Hubert Krukowski – Wiceprezes Zarządu Hitachi Energy Poland, Cezary Lis – Dyrektor ds. Kluczowych Klientów (Rozwiązania telekomunikacyjne w obszarze infrastruktury krytycznej (Mission-Critical Communication)) •
  • Mariusz Łuszcz – Dyrektor Biura Teleinformatyki PKP Intercity S.A. (Inwestycje IT w latach 2018-2023)

O tym, co dzieje się w helpdesku – o wyzwaniach dla zespołu wsparcia użytkownika w PKP CARGO S.A. mówił drugiego dnia konferencji Piotr Bloch, Zastępca Dyrektora Biura Teleinformatyki w Spółce. Omówił m.in. utrzymanie operacyjności Spółki od strony IT w kontekście zmian wywołanych przez pandemię COVID-19.

Na scenie przed uczestnikami spotkania temat ChatuGPT i usług kognitywnych zaprezentował Mariusz Aksamit, Dyrektor Działu Cloud firmy ATENDE, Partnera Brązowego konferencji. Wystąpienie to spotkało się z dużym zainteresowaniem publiczności, co pokazały pytania płynące z sali. W trakcie debatowano m.in. nad tym, czy sztuczna inteligencja może pomóc w rozwoju kolei.

W bloku IV prezentacje wygłosili także:

  • Adam Smyczyński – Naczelnik Wydziału standaryzacji i wspomagania projektów IT z PKP Polskie Linie Kolejowe („Architektura korporacyjna IT w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – doświadczenia i refleksje po pierwszym roku wdrożenia)
  • Piotr Walenko – Starszy Menadżer ds. Kluczowych Klientów Esri Polska (Cyfrowe mapy GIS w zarządzaniu inwestycjami i majątkiem spółki. Perspektywa biznesu vs. IT)
  • Dariusz Foks – Dyrektor Projektu PKP Informatyka (Rozwiązania SAP4Hana)
  • Piotr Banaszewski – Software Sales Executive Micro Focus – OpenText (Kolej na OpenText!)

Blok wieńczący drugi dzień wystąpień rozpoczęła prezentacja przedstawiciela Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Premiera Rady Ministrów – Marka Kędziery, Eksperta w Wydziale Szkoleń i Standaryzacji Cyberbezpieczeństwa. Przedstawił on temat „Kolej w dobie cyberzagrożeń: Jak zachować czujność i gotowość na potencjalne ataki?”

O bezpieczeństwie podróży mówił Tomasz Jędrysa, Kierownik Wydziału Teleinformatyki Kolei Mazowieckich.

„Wpływ Dyrektywy NIS2 na inwestycje taborowe SKM” przedstawił zaś Marek Zwierzchowski, p.o. zastępcy Dyrektora Pionu Operacyjnego ds. Informatyki Szybkiej Kolei Miejskiej.

Prosto z siedziby Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Wisły przyjechał Adam Danaburski, Specjalista ds. teleinformatyki, który przedstawił zgromadzonej publiczności zastosowanie MFA do bezpieczeństwa pracy stanowisk zdalnych.

Swoją cegiełkę do tematu IT w branży kolejowej dołożyli przedstawiciele nauki. Witold Statkiewicz, Analityk Procesów Biznesowych z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, omówił „Inteligentne procesy biznesowe w branży kolejowej”. Maciej Szpringer, Konsultant Biznesowy z NASK PIB przedstawił temat: „Po Kolej: NASK, NIS2, UKSC 3.0”.

XX Jubileuszowa Konferencja „Telekomunikacja i Informatyka na Kolei” była doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów, a także pogłębienia dotychczasowej współpracy. Spółka PKP Telkol oraz firma Sat-System podpisały w Wiśle list intencyjny, określający warunki i możliwości współpracy w zakresie pełnienia przez PKP Telkol funkcji autoryzowanego serwisu dla całości asortymentu urządzeń produkowanych przez Sat-System. Zawarcie umowy autoryzacyjnej planowane jest w ciągu najbliższych miesięcy.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była wystawa TELE – IT – CYBER. Swoje produkty i usługi zaprezentowało osiemnaście przedsiębiorstw z branży.

INNE EDYCJE TEGO WYDARZENIA

            

 

ZACHĘCAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W ANKIECIE:

W jakim stopniu konferencja spełniła Pana/Pani oczekiwania?*

W jakim stopniu konferencja spełniła Pana/Pani oczekiwania?*

Wyczyść

Jak ocenia Pan/Pani poziom merytoryczny Konferencji/Szkolenia?*

Jak ocenia Pan/Pani poziom merytoryczny Konferencji/Szkolenia?*

Wyczyść

Współpraca z przedstawicielami Izby odpowiedzialnymi za obsługę klienta*

Współpraca z przedstawicielami Izby odpowiedzialnymi za obsługę klienta*

Wyczyść

Jakość usług oferowanych przez Izbę*

Jakość usług oferowanych przez Izbę*

Wyczyść

Czy chcesz się podzielić swoją opinią? Jeśli tak, napisz poniżej.

Czy chcesz się podzielić swoją opinią? Jeśli tak, napisz poniżej.

Wyczyść
REKLAMA
ROZWIŃ